Το ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ, στα εργαστήρια του οποίου πραγματοποιούνται τα μαθήματα ειδικοτήτων των ΕΠΑΛ (Επαγγελματικών Λυκείων) του νομού μας, συνεχίζοντας την προσπάθεια για αναβάθμιση του επιπέδου της παρεχόμενης τεχνικής-επαγγελματικής εκπαίδευσης, ολοκλήρωσε με επιτυχία το επιδοτούμενο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Επαγγελματικής Κατάρτισης Erasmus+ διετούς διάρκειας, με τίτλο: ? New skills acquisition for VET students?.
Το πρόγραμμα αφορά στην υποστήριξη της κινητικότητας ατόμων, όπως οι μαθητές επαγγελματικής εκπαίδευσης, προσφέροντας στους καταρτιζόμενους μια μοναδική ευκαιρία να αποκτήσουν κατάρτιση και εργασιακή εμπειρία (την πρώτη εργασιακή τους εμπειρία) σε μια ξένη χώρα.
Συμμετείχαν 36 (τριάντα έξι) μαθητές και μαθήτριες και 6 (έξι) συνοδοί καθηγητές.
Το σχολικό έτος 2015-2016 υλοποιήθηκε επαγγελματική κατάρτιση στη Ρώμη και τη Σικελία της Ιταλίας, και το σχολικό έτος 2015-2016 στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας.

Περισσότερες πληροφορίες για τα προγράμματα που υλοποιήσαμε θα βρείτε στην ιστοσελίδα:
και στη σελίδα μας στο Facebook:

Να σημειωθεί ότι όλα τα έξοδα (μετακίνηση, διαμονή, διατροφή, πρόγραμμα κατάρτισης) καλύφθηκαν από ευρωπαϊκά κονδύλια.
Η συμμετοχή στο πρόγραμμα, προσέφερε στους καταρτιζόμενους μοναδική ευκαιρία :

• να αποκτήσουν νέες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες στον τομέα εκπαίδευσής τους,
  • να βελτιώσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες,
  • να έρθουν σε επαφή με μια διαφορετική κουλτούρα και πολιτισμό και
  • να αναπτύξουν το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας,
  • να ενισχύσουν αξίες όπως: υπευθυνότητα, συνέπεια, ομαδικότητα, προσαρμοστικότητα, ανεξαρτησία και ανάληψη πρωτοβουλιών
Μαθητές και συνοδοί καθηγητές βρέθηκαν σε ένα διαφορετικό γεωγραφικό, κοινωνικό, πολιτισμικό, περιβάλλον. Είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν μνημεία, μουσεία, αξιοθέατα, να συναναστραφούν με τους κατοίκους, να αποκτήσουν νέους φίλους.
Οι συμμετέχοντες επέστρεψαν με επαγγελματικές γνώσεις και δεξιότητες, αλλά και εμπειρίες και αναμνήσεις ζωής!!!