Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017, ώρα 10:00 π.μ.

Μια ομάδα σαράντα μαθητών του Επαγγελματικού Λυκείου Άργους Ορεστικού διασχίζει τους σιδερένιους διαδρόμους «υψίστης ασφαλείας» στο Γενικό Κατάστημα Κράτησης Γρεβενών. Η ομάδα, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών της ξεναγήθηκε από τον ψυχολόγο, την κοινωνική λειτουργό και τον αρχιφύλακα, στους χώρους όπου οι κρατούμενοι συναντούν τα παιδιά τους (παιδότοπο), στη βιβλιοθήκη, το αναγνωστήριο, την αίθουσα τέχνης, το συνεργείο, τον Ιερό Ναό Αγίου Ελευθερίου και συζήτησαν με κρατούμενους.

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε και Εθελοντική Δράση συγκέντρωσης ειδών υγιεινής για 450 κρατούμενους του καταστήματος.

Στη Δράση συμμετείχαν και άλλα σχολεία του Άργους Ορεστικού καθώς και οι δύο ενορίες του τόπου μας, (Ι.Ν. Αγ. Νεκταρίου και Ι.Ν. Αγ. Παρασκευής), οι οποίες μας στήριξαν και οικονομικά.

Ήταν μια ξεχωριστή και ουσιαστική εκπαιδευτική δράση.