Τετάρτη 9 Μαΐου...και μια ομάδα 40 μαθητών του ΕΠΑΛ Άργους Ορεστικού διασχίσαμε τους διαδρόμους και τις πόρτες υψίστης ασφαλείας στο Γ. Κατάστημα κράτησης Γρεβενών με την καθοδήγηση και την Επίβλεψη των συνοδών καθηγητών μας. Στους κρατούμενους συνανθρώπους μας προσφέραμε το αποτέλεσμα μιας εθελοντικής δράσης στην οποία συμμετείχαν αρκετοί συμπολίτες μας καθώς και άλλες σχολικές μονάδες του τόπου: της συγκέντρωσης πολλών σχολικών ειδών για το σχολείο των φυλακών, ειδών υγιεινής, ρουχισμού κ.α.. Ιδιαίτερα συνεργαστήκαμε με τις τοπικές εκκλησίες(Αγ. Νεκτάριος και Αγ. Παρασκευή) και με τη Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Άργους Ορεστικού. Επισκεφτήκαμε το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας του Καταστήματος, τη Βιβλιοθήκη, το Αναγνωστήριο, την αίθουσα Τέχνης, το ΚΕΘΕΑ και το εργαστήριο Ραπτικής. Συζητήσαμε με το Διευθυντή του Σχολείου κ. Θεοδώρου Παναγιώτη, τον ψυχολόγο, την κοινωνική λειτουργό και με κάποιους κρατούμενους μαθητές του ΣΔΕ. Οι συμβουλές που μας δώσανε, ειδικά οι κρατούμενοι, "Μην μπλέξετε ποτέ σε καυγάδες", "Να σέβεστε την οικογένεια σας και τους γονείς σας", "Μακριά από τα ναρκωτικά" και πολλές ακόμη, ηχούν ακόμη στα αυτιά μας και αποτελούν διδάγματα για την υπόλοιπη ζωή μας. Ήταν μια ξεχωριστή και ουσιαστική δράση στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών. Ευχαριστούμε όσους βοήθησαν στην ολοκλήρωσή της!