Το ΕΠΑΛ Άργους Ορεστικού συμμετείχε στην δράση " 4η Προσομοίωσης οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μαθητές/τριες Α΄ και Β΄ Λυκείου – Athens EU Model Junior» από το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης του δικτύου Europe Direct, που φιλοξενείται από το 2009 στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (EDIC-ΕΛΙΑΜΕΠ), σε συνεργασία με το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ).

Το θέμα που πραγματεύτηκαν οι μαθητές ήταν η προσφυγική κρίση.
Στόχος της προσομοίωσης ήταν η αύξηση της εξοικείωσης των μαθητών/τριών με τα ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα, το ρόλο και τις διαδικασίες τους και η εμβάθυνση της γνώσης τους σε θέματα ευρωπαϊκών πολιτικών.
Η διαδικασία συνέβαλλε επίσης στην ανάπτυξη δεξιοτήτων επικοινωνίας, διαπραγμάτευσης, συνεργασίας και ομαδικής εργασίας από τους/τις μαθητές/τριες.
Η δράση πραγματοποιήθηκε από 27-29/11/2019 στην Αθήνα, στο Μαράσλειο Διδασκαλείο ενώ η τελετή λήξης πραγματοποιήθηκε στην μεγάλη αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών (Προπύλαια) με την παρουσία της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ζαχαράκη, η οποία απένειμε και τις βεβαιώσεις συμμετοχής στους μαθητές.
Ευχαριστούμε πολύ τον Δήμαρχο Άργους Ορεστικού που μας τίμησε με την παρουσία του κατά την ώρα της πρόβας της προσομοίωσης.