To Ιατρικό και Βιολογικό εργαστήριο του ΕΠΑΛ Άργους Ορεστικού ευχαριστεί θερμά την Σχολική Επιτροπή του Δήμου Άργους Ορεστικού για την προμήθεια πολύ σημαντικού εργαστηριακού εξοπλισμού.
"Το Ιατρικό και Βιολογικό εργαστήριο του ΕΠΑΛ Άργους Ορεστικού είναι πλέον εξοπλισμένο με μια από τις πιο σύγχρονες συσκευές για την εύρεση του αιματοκρίτη. Πρόκειται για τη φυγόκεντρο μικροαιματοκρίτη, 24 θέσεων, με ψηφιακή ένδειξη χρόνου και στροφών. Η συσκευή διαθέτει και σύστημα ανάγνωσης, έναν μεγάλο χάρακα για την ακριβή μέτρηση της τιμής του αιματοκρίτη μεγάλης εκπαιδευτικής αξίας.
Ο εξοπλισμός αυτός θα ωθήσει τους μαθητές σε νέες γνώσεις πιο κοντά στη φυσική πραγματικότητα ενός επαγγελματικού περιβάλλοντος (βιοχημικού ή αιματολογικού εργαστηρίου) ! Συμπαραστάτης στην εφαρμογή αυτών των εργαλείων μάθησης είναι ο Δήμος Άργους Ορεστικού. Σας εκφράζουμε τις θερμότερες ευχαριστίες μας!"