Εγκρίθηκε από την Εθνική Επιτροπή Συντονισμού η συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα etwinning με τίτλο SharingMYL.I.F.E.=MYLivelyImagesFromEurope.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄τάξης του σχολείου μας και θα συνεργαστούν με συνομήλικους μαθητές από τις εξής χώρες: Ισπανία (2 σχολεία), Γαλλία, Ιταλία, Ρουμανία, Τουρκία με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Κυράνου Χριστίνα και την κ.Εφοπούλου Αναστασία.

Το πρόγραμμα θα διαρκέσει μέχρι τον Μάϊο του 2017 και σκοπός του είναι να επικοινωνήσουν οι έφηβοι μαθητές του σχολείου μας με εφήβους από άλλες χώρες παρουσιάζοντας διάφορες πτυχές της καθημερινότητας τους και ανταλλάσοντας απόψεις για ζητήματα που τους ενδιαφέρουν.

Παράλληλα θα βελτιώσουν τις γλωσσικές τους ικανότητες στην Αγγλική γλώσσα, χρησιμοποιώντας την αποκλειστικά σαν μέσο επικοινωνίας και θα διευρύνουν τις δεξιότητες τους στη χρήση διάφορων προγραμμάτων στους Η/Υ.

Μείνετε συντονισμένοι για να παρακολουθείτε τις παρουσιάσεις του σχολείου μας.

Δείτε το etwinning certificate της συνεργασίας μας