Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία πραγματοποιήθηκαν δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης της σχολικής μας κοινότητας σε ζητήματα που αφορούν την αναπηρία. Στις συγκεκριμένες δράσεις συμμετείχαν ενεργά ομάδες μαθητών/τριών του σχολείου μας. Αποδεχόμενοι τη διαφορετικότητα, προσπαθούμε να αναδείξουμε καλές παιδαγωγικές πρακτικές που προάγουν τις αρχές της ενταξιακής εκπαίδευσης δημιουργώντας σχέσεις αλληλοαποδοχής, αλληλοκατανόησης και συνεργασίας τόσο μεταξύ των παιδιών με ειδικές ανάγκες όσο και μεταξύ των εκπαιδευτικών. Μαθητές των τάξεων Γ΄ Βοηθών Νοσηλευτών και Β΄ Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας πραγματοποίησαν επίσκεψη στο χώρο του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άργους Ορεστικού (σε διδακτικές ώρες εργαστηριακού μαθήματος) στις 12 και 13-12-2017 αντίστοιχα. Σκοπός των επισκέψεων αυτών ήταν η γνωριμία και η αλληλεπίδραση μέσω κοινών δραστηριοτήτων των μαθητών των δύο σχολικών μονάδων και η προσέγγιση της διαφορετικότητας με σεβασμό και αισθήματα αποδοχής. Απώτερος στόχος των επισκέψεων αυτών είναι η πραγματοποίηση συνδιδασκαλίας των μαθητών του τμήματος Γ΄ Β. Νοσηλευτών στις 14-12-2017 με τους μαθητές του Ειδικού σχολείου στο χώρος τους ακολουθώντας και το δικό τους εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Από τη συνύπαρξη αυτή αποκόμισαν ποικίλα εκπαιδευτικά, κοινωνικά και συναισθηματικά οφέλη μαθητές και εκπαιδευτικοί και των δύο σχολείων.