Την φετινή σχολική χρονιά η ειδικότητα Βοηθών Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων υλοποίησε τη δράση "Χρωματίζω τα μικρόβια...χρωματίζω το μέλλον μου".
Σκοπός της δράσης ήταν να αποκτήσουν οι μαθητές ενημέρωση σχετική με τα επαγγέλματα υγείας και να προσανατολιστούν επαγγελματικά καθώς και να κατανοήσουν την τεχνική της χρώσης Gram των μικροβίων που διαθέτουν τα εργαστήρια σε μονάδες υγείας.
Το πρόγραμμα ΜΝΑΕ βοήθησε και αυτό το σχολικό έτος στον εξοπλισμό του Ιατρικού και Βιολογικού Εργαστηρίου του ΕΠΑΛ Άργους Ορεστικού μεταξύ άλλων και με στατω αιμοληψίας. Ένα πολύ χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο για τη μάθηση της τεχνικής της αιμοληψίας.

Η Δράση «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και υλοποιείται για τέταρτη χρονιά στο σχολείο μας.